1402,06,06

بازار آزاد مملو از میلگرد بدون مشتری

انبار تجار انباشته از مقاطع طویل فولادی است که مشتری ندارد، در این شرایط میلگرد عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا نیز بدون مشتری می‌‌‌ماند. بنابراین تسهیل شرایط صادرات می‌‌‌تواند به کاهش رکود حاکم بر معاملات این بخش کمک کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از آرتان پرس، ۲۰‌ هزار تن میلگرد فولادی در اولین روز شهریور ماه از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران معامله شد. این در حالی بود که نوردکاران بالغ بر ۲۴۵‌ هزار تن انواع میلگرد فولادی را در این زمان در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه کرده بودند و به این ترتیب نسبت عرضه میلگرد به حجم معامله آن در این روز به ۸‌درصد رسید. بازه تعیین‌ شده برای عرضه میلگرد در رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز ابتدایی شهریورماه برابر ۲۱‌ هزار و ۵۷۰ تومان تا ۲۲‌ هزار و ۵۷۰ تومان بود. این در حالی بود که ظرف روز دوشنبه ۳۰ مردادماه بالغ بر ۹۰‌ هزار تن شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالا با نرخ ۲۰‌ هزار و ۲۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفته بود. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس نرخ تمام‌ شده فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالا در هفته جاری برابر ۲۲‌ هزار تومان خواهد بود.

به این ترتیب کف قیمت تعیین‌ شده برای عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا کمتر از نرخ تمام‌شده فروش شمش فولاد در این بازار ظرف هفته جاری است.مقایسه بهای فروش شمش فولاد و نرخ عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا از آن حکایت دارد که میلگرد بورسی ارزنده است. با این حال نبود تقاضای مصرفی و سرمایه‌‌‌ای مانع خرید این محصول از رینگ صنعتی بورس‌کالا شده است. در چنین وضعیتی تسهیل شرایط صادرات برای عموم افراد می‌‌‌تواند به رونق نسبی این بازار کمک کرده و با بهبود صادرات مانع زیان نوردکاران به‌عنوان صنایع تکمیلی فعال در این زنجیره شود.

نبود تقاضای قابل‌ ملاحظه برای میلگرد باعث شد تا این محصول در محدوده قیمت پایه در رینگ صنعتی بورس‌کالا معامله شود. به این ترتیب در روز ابتدایی شهریور تنها ۲۰‌ هزار تن انواع میلگرد با میانگین نرخ ۲۲‌ هزار و ۵۵۰ تومان از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران معامله شد. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌ شده فروش میلگرد از بازار فیزیکی بورس کالای ایران به ۲۴‌ هزار و ۶۵۰ تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در همین زمان میلگرد سایز متوسط با نرخ ۲۴‌ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شده و حتی بدون مشتری مانده است. وجود مقدار قابل‌توجهی میلگرد در انبارهای تجار که با نرخی پایین‌‌‌تر تولید شده‌‌‌اند مانع از آن می‌شود که میلگرد ارزنده بورسی خواهان داشته باشد.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=1583

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *