1402,03,28

بهره برداری از بزرگترین طرح مگامدول آهن اسفنجی

یکی از خبرهای مهم هفته های اخیر در عرصه صنعت کشور، اعلام خبر بهره برداری قریب الوقوع طرح زمزم ۳ بعنوان بزرگترین مگامدول آهن اسفنجی ایران با هدف تکمیل زنجیره تولید و تامین کمبود آهن اسفنجی مورد نیاز کشور در نیمه اول امسال در فولاد خوزستان بوده است.
به گزارش معدن نامه، این طرح بزرگ که با سرمایه گذاری ۱۳۸ میلیون یورویی و ظرفیت تولید ۲/۲ میلیون تنی اجرا خواهد شد، ۶۰۰ نفر را در بخش اجرا و ۲۰۰ نفر را در قسمت بهره‌برداری مشغول به‌کار می نماید. طرح زمزم ۳ از ۱۰ شرکت دانش بنیان داخلی و ۴۴ شرکت بومی استان خوزستان بهره مند خواهد بود.
این خبر نشان می دهد که شرکت فولاد خوزستان چشم انداز روشنی را برای حضور فعال و موثر در بازار فولاد ایران و جهان ترسیم نموده و تلاش می کند تا نقش مهم تر و اثرگذارتری را در عرصه صنعت و اقتصاد کشور ایفا کند. رفع نیازهای فولادی کشور، اشتغال زایی و کاهش مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و افزایش مزیت اقتصادی از جمله آثار و پیامدهای رویکرد حاکم بر این مجموعه فولادی در کشور است و سرمایه گذاری بزرگ طرح زمزم ۳ از همین حیث حائز اهمیت است.
فولادسازی از جمله صنایع برتر و استراتژیک در راهبرد توسعه صنعتی ایران به شمار می‌رود و نقش پررنگ این صنعت در شاخص‌های توسعه اقتصادی از جمله تولید ارزش‌افزوده، ایجاد اشتغال، صادرات و ارزآوری، سهم از بازار، زنجیره تامین و افزایش سطح دانش و فناوری غیرقابل انکار است.
اهمیت این صنعت از آنجا بیشتر می شود که ایران در داشتن منابع معدنی مانند سنگ آهن مورد نیاز همواره یک قدم از کشورهای صاحب فولاد مانند کره جنوبی، ژاپن و ترکیه جلو بوده است اگرچه در برهه هایی از زمان در پیشبرد اهداف توسعه ای در این صنعت با فراز و فرودهایی روبرو بوده ایم.
فولاد خوزستان در سال های اخیر پروژه های توسعه ای خود را شتاب داده است و برخی از طرح هایی که سالهاست در انتظار بهره برداری از آنها بودیم در سال های اخیر با سرعت مضاعفی به پیش رفته و برخی از آنها اینک در آستانه بهره برداری قرار دارد.
در کشور ما با بیشترین ذخایر گازی دنیا و تلاش متخصصان در بومی سازی صنعت احیای مستقیم و برنامه ریزی های صورت گرفته، حلقه آهن سازی بعنوان نقطه قوت ایران در طول زنجیره فولاد کشور محسوب می شود. با تکیه بر همین مزیت های نسبی بود که ایران با تولید بیش از ۱۶ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۶ پس از هند بعنوان بزرگترین تولیدکننده این محصول در دنیا شناخته شد و با توجه به نیازهای روز در بازار جهانی، می تواند با تکیه بر مزایای نسبی در این صنعت، بعنوان بازیگر اصلی بازار آهن اسفنجی جهان تبدیل شود.
از این رو طرح زمزم ۳ با نگاهی به آینده، رفع نیازهای صنعت فولاد کشور به آهن اسفنجی و تحکیم جایگاه کشور در این عرصه را هدف گذاری نموده است. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه طرح زمزم ۳ همچون پروژه اسلب عریض دارای تکنولوژی بالایی است و علاوه بر گسترش و تکمیل زنجیره فولاد، به بهینه تر شدن مصرف انرژی نیز کمک بسیاری می کند. ضمن آنکه سود قابل ملاحظه ای بدلیل بالابودن ارزش افزوده تولید آهن اسفنجی بجای خرید آن نصیب این شرکت می کند.
در دستور کار قرار دادن و اجرایی شدن این مگاپروژه و تسریع در آن و نزدیک شدن به روزهای بهره برداری علیرغم مشکلات و محدودیت های استفاده از انرژی، حکایت از عزم جدی مدیران شرکت فولاد خوزستان برای توسعه فعالیت ها و اثرگذاری بیشتر در عرصه اقتصادی کشور با چند هدف همزمان دارد و باید آن را به فال نیک گرفت.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=539

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه