1402,04,18

بورس کالا، فولاد کشور را زمین‌گیر کرد

رئیس اسبق انجمن نوردکاران فولادی ایران گفت: نوردکاری که نتواند از بورس کالا شمش بخرد، یقینا پای رانت‌سازی در میان است تا شرکت نوردی به سمت بازار سیاه برود و شمش خود را از بازار آزاد بدون فاکتور تهیه کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از فولادبان؛ احمد رضوی نیک با اشاره به فروش دلارهای صادراتی فولاد با دلار نیمایی، اظهار کرد: در صورتی که دلارهای صادراتی فولاد با دلار نیمایی به فروش برود، مواد اولیه در بورس کالا را با دلار ۶۰ تا ۷۰ هزار تومانی به نوردکاران تحمیل می‌کند و در مقابل، محصول واحدهای تولیدی با دلار ۳۹ هزار تومانی برای صادرات نرخ‌گذاری می‌شود.

وی افزود: با توجه به وضعیتی که در کشور وجود دارد، به نظر می‌رسد باید صنعت را تعطیل کنیم و کلید کارخانجات نوردی را به بورس کالا تحویل دهیم تا هر کاری می‌خواهد، انجام دهد.

رئیس اسبق انجمن نوردکاران فولادی ایران تصریح کرد: در واقع بورس کالا با چه پشتوانه‌ای، توانسته صنعت فولاد کشور را زمین‌گیر کند به گونه‌ای که به نظر می‌رسد کسی از عهده آن بر نمی‌آید. از سوی دیگر، فروش دلارهای صادراتی فولاد با دلار نیمایی باعث شده تمام واحدهای تولیدی به ویژه نوردکاران، با تهدید مواجه شوند.

رضوی نیک با بیان اینکه باید مواد اولیه فولادسازان به طور کامل تأمین شود، مطرح کرد: در این راستا، نوردکاری که نتواند از بورس کالا شمش بخرد، یقینا پای رانت‌سازی در میان است تا شرکت نوردی به سمت بازار سیاه برود و شمش خود را از بازار آزاد بدون فاکتور تهیه کند. در این صورت، شرکت‎ها تخلفاتی انجام داده‌اند که پس از آن، گرفتار وزارت اقتصاد و سازمان مالیات و امور دارایی خواهند شد.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=935

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *