1402,04,28

راهبرد وزارت صمت در دوره علی آبادی اعلام شد/ حذف قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید تا مصرف

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اصلاح نظام‌ها و ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی، موجب ایجاد اشتغال متناسب با خروجی‌های دانشگاه‌ها در کشور می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از فولادبان؛ عباس علی‌آبادی در نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با اشاره به اینکه ناترازی می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد و موجبات سرخوردگی اقتصادی و مهاجرت افراد نخبه را فراهم کند، اظهار داشت: پیشبرد طرح برون‌گرایی اقتصاد، اصلاح ساختار، حذف تدریجی ارز چند نرخی، حذف یارانه‌های فسادزا و حذف قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید تا مصرف، از دیگر راهبردهای ‌ما در وزارت صمت است.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند نقش اساسی و حیاتی را در اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها ایفا کنند، گفت: تعامل و همکاری دولت، صنعت و دانشگاه در پروژه‌ها و کمیسیون‌های مشترک، می‌تواند زمینه موفقیت‌های بزرگ را رقم بزند.

علی‌آبادی با بیان اینکه اگر موفقیتی در صنعت بدست آورده، مدیون دانشگاه است، افزود: راهبرد خودم را در فعالیت‌های کاری، ارتباط و تعامل کامل و نزدیک با دانشگاه قرار دادم، زیرا با توجه به شناختی که از ظرفیت دانشگاه‌ها داشتم، به این نتیجه رسیدم تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است.

جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود

وی با اشاره به اینکه نتیجه تعامل بین صنعت و دانشگاه‌های کشور در شرکت مپنا باعث شد تا دستاوردهای عظیمی در این شرکت اتفاق بیافتد، یادآور شد: نخستین خواهش بنده از مدیران دانشگاه‌های کشور این است که باید با ایجاد شرایط ویژه، جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود، زیرا بحث بسیار مهمی است.

بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است

وزیر صمت با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های انسانی بزرگ و نخبه‌ای دارد، ادامه‌داد: بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است و اگر هرکالایی در ایران با دنیا ارزش رقابتی داشته باشد، همین نیروی انسانی نخبه و ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه از پیچش پنج‌گانه‌ای که در برنامه‌هایش قرار دارد برای سیاست‌گذاری در وزارت صمت بهره‌مند می‌شود، خاطرنشان‌کرد: براساس بر اسناد بالادستی و هشت برنامه راهبری، سیاست‌هایی را برای وزارت صمت تدوین و استخراج کردیم که قرار است در سطح صنعت ترویج و دنبال شود.

واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند

علی‌آبادی با تاکید بر اینکه اگر ساختار منسجمی برای حمایت و پشتیبانی از این سیاست‌ها ایجاد نکنیم، نمی‌توانیم این برنامه‌ها را اجرایی کنیم، تصریح‌کرد: با توجه به شرایط ارزی کشور، باید جهت‌دهی توسعه اقتصادی بر پایه رشد صنعتی پایدار، صادرات محور، در کنار تامین نیاز کشور با تمرکز بر محصولات و خدمات دارای فن‌آوری متوسط و پیشرفته و ارزش افزوده بالا، شکل بگیرد. به‌طور قطع واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند و به‌عنوان تنظیم‌گر عمل کند.

پتانسیل خوبی برای خودروهای برقی در کشور وجود دارد

وی در این خصوص اضافه‌کرد: معتقدم امروز در یک پیچ تاریخی قرارداریم و فرصتی استثنایی برای‌‎مان ایجاد شده تا با جایگزینی خودروهای برقی که پتانسیلی خوبی در مورد آن در کشور وجود دارد، اساسا به سمت نوآوری فن‌آورانه حرکت کنیم تا در دنیا بدرخشیم.

وزیر صمت افزود: اتخاذ سیاست‌های درون‌زا و برون‌گرا در بیانات رهبر معظم انقلاب مشهود است و ایشان همیشه به بنده تاکید می‌کردند که به سمت خلق در داخل کشور و عرضه به خارج کشور حرکت کنید.

وی بیان‌داشت: این موضوعات مستلزم تغییر رویکرد در آموزش از مقاطع اولیه تا تکمیلی است. به‌نظر من باید این رویکرد از دبستان شروع شود تا دانش‌آموزان بدانند چگونه باید خلق کنند و نه اینکه تنها برای یادگیری برخی موضوعات، درس می‌خوانند و در نهایت جسارت و نهایت ورود به عرصه‌های بین‌المللی را بدست آوردند.

ین عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه برای توسعه زیرساخت‌ها نیازمند تعاملات و ارتباطات بین‌المللی هستیم، افزود: توسعه زیر ساخت‌های تجاری و افزایش سهم کشور از تجارت بین‌المللی به کمک بهره‌گیری حداکثری از دیپلماسی تجاری- اقتصادی، برنامه‌ راهبردی دیگرمان در وزارت صمت است که توسعه زیر ساخت‌های نرم‌افزاری و تجارت الکترونیک توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و چابک، ابزار مناسبی برای تحقق این اهداف را فراهم خواهد کرد.

علی‌آبادی، از بازآفرینی و اصلاح حکمرانی بخش صنعت و معدن با تاکید بر تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و نظارت و کاهش تصدی‌گری به‌عنوان راهبرد دیگر در وزارت صمت نام برد و یادآور شد: در سال‌های اخیر به جای سیاست‌گذاری و تسهیل‌گری برای صنایع، مجموعه‌های صنعتی و دانشگاه‌ها، دنبال تصدی‌گری بوده‌ایم که باید این مساله از طریق برنامه‌های اشاره شده، اصلاح شود.

مشکل اصلی کشور بهره‌وری است

وی اضافه‌کرد: مشکل اصلی کشورمان بهره‌وری است زیرا خام‌فروشی به معضل بزرگی برای کشور تبدیل شده است. همه می‌دانیم از نظر ظرفیت‌های تولیدی، اقدامات بزرگی در کشور در حوزه‌های مختلف رقم خورده اما در تولید، در مصرف، در انتقال و در توزیع، بهره‌وری بسیار پائین است؛ مشکلاتی که باعث از بین رفتن انگیزه‌ها برای بهره‌وری شده است.

لزوم حرکت به سمت اصلاح زنجیره ارزش

وزیر صمت، توسعه هدفمند صنعت و معدن به کمک شرکت‌های مادر و هسته‌های اصلی زنجیره ارزش آنها، در راستای افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی را از برنامه‌های راهبردی دیگر خود در وزارت صمت برشمرد و تاکید کرد: براساس این استراتژی‌، باید به سمت اصلاح زنجیره ارزش برویم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها با اقدامات فن‌آورانه می‌توانند کمک کنند تا کشور از این وضعیت خارج شود، اضافه‌کرد: حمایت از نوآوری و ارتقای قابلیت‌های فن‌آورانه با تمرکز بر تحول دیجیتال، انقلاب صنعتی نسل چهارم، برقی‌سازی و اتوماسیون هوشمند از دیگر برنامه‌های راهبردی‌مان است که بر اصل حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان و بومی تاکید دارد و از بحث‌هایی است که می‌تواند محور ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجیعلی‌آبادی، متنوع‌سازی ابزارهای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را راهبرد مهم دیگری برشمرد و خاطرنشان‌کرد: سرمایه‌گذاری، موضوع و چالش مهمی است که همه ساله در مجمع جهانی اقتصاد روی آن تاکید بسیاری می‌شود، اما کشورمان از این محل صدمات بسیاری خورده است.

وی در ادامه گفت: به طور قطع تغییر قانون و تدارک ابزارهای مالی پیشرفته و مدرن، می‌تواند از زمینه‌های همکاری دیگر بین دانشگاه‌ها و صنعت در این راستا باشد.وزیر صمت، حرکت به سمت ارز تک نرخی، حذف قیمت‌گذاری دستوری و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان در زنجیره ارزش صنایع را از دیگر راهبردهای این وزارتخانه برشمرد و تصریح‌کرد: یکی از مشکلات‌مان در کشور، در حوزه ارز است زیرا در حال حاضر سه نرخ ارز داریم. در چنین شرایط، باید اقتصاد به‌نحوی عمل کند تا نوسانات قیمت ارز منطقی شده و به حداقل برسد زیرا بالا و پائین رفتن قیمت غیر منطقی ارز، در بازار ایجاد التهاب می‌کند.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=1120

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *