1402,08,20

واردات و صادرات فولاد بر مدار رشد!

بررسی آمار مربوط به واردات و صادرات فولاد در هفت‌ماه امسال حکایت از آن دارد که هم واردات و هم صادرات با افزایش مواجه شده است. بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان می‌دهد که در بخش صادرات طی هفت‌ ماه امسال یک‌ میلیون و ۵۸۲‌ هزار تن مقاطع طویل فولادی به ارزش ۸۱۸ میلیون دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۰.۱ درصد افزایش یافته، اما از نظر ارزشی ۱۰.۱‌ درصد کاهش را تجربه کرده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از آرتان پرس، در این مدت ۲۷۱‌ هزار تن مقاطع تخت فولادی به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار صادر شده که نشان‌دهنده افزایش ۳۴.۸ درصدی حجم صادرات این محصول و رشد ۸.۶ درصدی آن به لحاظ ارزشی است. به این ترتیب در هفت‌ماه نخست امسال یک‌میلیون و ۸۵۳‌ هزار تن محصولات فولادی به ارزش ۹۹۵ میلیون دلار صادر شده که نسبت به هفت‌ماه پارسال، از نظر وزنی ۴‌ درصد افزایش و از نظر ارزشی ۷ درصد کاهش یافته است.

در این بازه زمانی ۴ میلیون و ۲۳۰‌ هزار تن شمش فولاد به ارزش صادراتی بالغ بر ۲میلیارد دلار صادر شده که بیشترین حجم صادراتی فولادی‌‌‌هاست. این حجم صادرات شمش فولاد ۱۴.۹‌ درصد بیش از میزان صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته است. صادرات آهن اسفنجی، افزایش ۱۶۵.۴درصدی را به خود اختصاص داده است. در حالی که در هفت‌ماه نخست سال گذشته حدود ۳۷۹‌هزار آهن اسفنجی صادر شده بود، این عدد در مجموع هفت‌ماهه ۱۴٠٢ به بالغ بر یک‌میلیون و ۶هزار تن به ارزش صادراتی ۲۵۴میلیون دلار رسیده است. صادرات گندله سنگ‌‌‌آهن در مجموع هفت‌ماهه امسال ۵ میلیون و ۴۶۹‌ هزار تن به ارزش ۵۴۴ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به ۲ میلیون و ۴۲۷‌ هزار تن صادراتی به ارزش ۳۱۷ میلیون دلار به لحاظ وزنی ۱۲۵‌ درصد و به لحاظ ارزش صادراتی ۷۲‌ درصد افزایش داشته است. کنسانتره سنگ‌‌‌آهن نیز با رشد ۶۸۳.۳درصدی از ۵۱۶‌ هزار تن به ارزش صادراتی ۶۱ میلیون دلار در هفت‌ماهه ۱۴۰۱ به ۴ میلیون و ۴۲‌ هزار تن به ارزش صادراتی ۳۵۷میلیون دلار در مدت مشابه سال‌جاری رسیده است.

* واردات فولاد چقدر بود؟

در هفت‌ ماهه امسال ۵۲‌ هزار تن مقاطع طویل فولادی وارد کشور شده که نسبت به ۵۱‌ هزار تن وارد شده در مدت مشابه پارسال تغییری نکرده است. از این میزان ۸‌ هزار تن تیرآهن، ۲۱‌ هزار تن میلگرد و ۲۳‌ هزار تن نبشی، ناودانی و سایر مقاطع سهم داشته‌‌‌اند که به ترتیب واردات تیرآهن بدون تغییر بوده و واردات میلگرد ۹‌ درصد کاهش و واردات نبشی، ناودانی و سایر مقاطع ۱۵‌ درصد افزایش یافته است. همچنین در هفت‌ماهه امسال ۷۴۵‌ هزار تن مقاطع تخت فولادی وارد شده که از این میزان ۲۳۶‌ هزار تن سهم ورق‌‌‌های گرم، ۳۱۳‌ هزار تن سهم ورق‌‌‌های سرد و ۱۶۴‌ هزار تن سهم ورق‌‌‌های پوشش‌دار است که در مجموع نسبت به ۴۳۴‌ هزار تن وارد شده در هفت‌ ماهه سال ۱۴۰۱ رشد ۷۱.۷ درصدی  در واردات این مقاطع دیده می‌شود. واردات ورق‌‌‌های سرد نسبت به ۱۰۱‌ هزار تن وارداتی در هفت‌ ماهه پارسال نزدیک به ۲۰۹.۹‌ درصد افزایش یافته است. واردات ورق گرم و ورق پوشش‌دار نیز به ترتیب رشد ۱۹.۲ درصدی و ۵۰.۵ درصدی را تجربه کرده است. به این ترتیب در هفت‌ماهه امسال واردات کل محصولات فولادی به ۷۹۷‌ هزار تن رسیده که نسبت به هفت‌ ماهه پارسال بیانگر رشد ۶۴.۳ درصدی است. واردات شمش فولاد (فولاد میانی) در این مدت ۲‌ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال تغییری نکرده است. واردات آهن اسفنجی هم صفر بوده است.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=2492

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه