1402,05,22

تامین مواد اولیه؛ محور اصلی تولید فولاد

یک کارشناس صنعت فولاد گفت: به کارگیری فناوری برای اکتشاف و استخراج مواد اولیه از معادن و تامین خوراک، ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد درافق ۱۴۰۴ است و توسعه زیرساخت‌های معدنی و صنعتی نقش اصلی را در تامین مواد اولیه معدنی دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از فولادبان؛ محسن مصطفی پورمهمترین معضل صنعت فولاد را محدودیت منابع اکتشافی دانست و اظهارداشت: برای توسعه و گسترش صنعت فولاد کشور باید به سمت اکتشافات و استخراج جدید معادن رفت و انتظار می‌رود نهادهای دولتی از مجموعه  فعالیت‌های اکتشافی واحدهای تولیدی حمایت کنند.

وی گفت: فراهم نبودن شرایط استفاده از فناوری و زیرساخت‌های مدرن صنعتی برای افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها، در حال حاضر مهمترین دغدغه واحدهای تولید فولاد است که رشد قیمت‌ها، این شرایط را برای صنعت فولاد دشوارتر کرده است.

این فعال فولادی تصریح کرد: در ۲۰ سال آینده معادن و منابع نفت و انرژی مانند امروز کارکرد خود را ندارند؛ همانطور که ۲۰ سال پیش صنعت دامداری و دامپروری شرایط کاری متفاوتی با الان داشت و اکنون شرایط کاملا تغییر کرده است و چنانچه منابع معدنی و صنعتی موجود به سرمایه تبدیل شوند.

مصطفی‌پور با اشاره به جهش‌های قیمتی و تورمی در سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: اکنون بسیاری از کشورها برای استخراج معادن از تجهیزات تکنولوژیکی و ماشین آلات به روز استفاده می کنند اما تنها تجهیزات اکتشافی صنایع معدنی ما نیروی انسانی شاغل و ابزار مکانیکی ساده است.

وی ادامه داد: قطعا ما نیاز به تجهیزات مدرن و جدید از جمله نسل چهارم حمل و نقل در بنادر و جاده ها داریم ولی یکی از حداقل های ما برای توسعه صنعت فولاد، ثبات قیمت‌ها و نوسان‌های یکباره در زیرساخت‌های حمل و نقلی و روش‌های بهره برداری و استخراج است، لذا ضروری است فعالیت‌های اکتشافی معادن براساس دانش نوین صنعتی صورت بپذیرد.

این فعال صنعتی اظهارداشت: دانش نوین شامل مطالعات و دستاوردهایی است که باید هرچه سریعتر بستر آن فراهم شود تا این دستاوردها به انضمام دانش فنی وارد کشور شود و به متخصصان این صنعت انتقال داده شود تا صنعت فولاد کشور مسیر تعالی خود را پیدا کند.

مصطفی پور گفت: برای رونق صنعت فولاد کشور همزمان با اکتشافات صنعتی و معدنی باید ظرفیت تولید و بازارهای صادراتی هم توسعه یابد، زیرا رمز اقتصادهای موفق دنیا این است که اغلب هم صادرکننده و هم واردکننده محصولات صنعتی و معدنی هستند.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=1408

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *