1402,08,27

رکود؛مهمان همیشگی فولادی‏‏‌ها

کاهش قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، باعث افزایش تمایل به خرید میان متقاضیان این محصولات نشد و ظرف چهارمین هفته از آبان‌ ماه مجددا رینگ فولاد با رکود مواجه شد.

به گزارش انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از آرتان پرس، ظرف چهارمین هفته از آبان‌ماه امسال کمتر از ۵۰ درصد شمش فولاد و میلگرد فولادی عرضه ‌شده در رینگ صنعتی بورس ‌کالای ایران معامله شد. بالغ بر ۲۸۴ هزار تن میلگرد فولادی ظرف چهارمین هفته از آبان‌ ماه در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد. اگرچه روند معاملات هفتگی مقاطع طویل فولادی حاکی از آن است که رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای حاکم بر بازار باعث می‌‌‌شود تا بخش عمده‌‌‌ای از این محصول عرضه‌ شده، بدون متقاضی بماند، اما الزام صنایع بر عرضه در بورس‌ کالا برای دریافت مجوز صادرات باعث می‌‌‌شود تا صنایع تکمیلی با علم به ‌فروش‌ نرفتن محصول، چاره‌‌‌ای جز عرضه کل محصول تولیدی در بازار فیزیکی نداشته باشند. به این ترتیب در میانه عدم‌ فروش میلگرد از بورس‌کالا، عرضه‌‌‌های سنگین در این بازار ادامه‌‌‌دار است.

اما این الزام نادرست باعث شده است تا صنایع در صادرات با چالش مواجه شوند و مشتریان خارجی با استناد به نبود تقاضای داخلی از فرصت چانه‌‌‌زنی بیشتری برای خرید محصولات تولید ایران برخوردار باشند. عرضه محصول در رینگ فیزیکی بورس‌کالا باعث شفافیت در معاملات می‌‌‌شود، اما الزام به عرضه در محصولاتی نظیر مقاطع طویل فولادی که در بازه زمانی بلندمدت واحدهای تولیدی بدون مشتری هستند، نادرست بوده و تنها تحمیل هزینه‌‌‌ای نادرست به صنایع کشور است.

* کاهش نرخ، متقاضیان را خریدار نکرد!

ظرف چهارمین هفته از آبان ‌ماه برای ۲۸۴ هزار تن انواع میلگرد فولادی عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس ‌کالا تقاضایی برابر ۶۶ هزار تن به ثبت رسید و در نهایت حدود ۳۶ هزار تن محصول از این بازار معامله شد. به این ترتیب ظرف هفته گذشته ۱۲.۶ درصد از عرضه میلگرد فولادی معامله شد.

میلگرد فولادی بسته به نوع محصول با نرخ پایه‌‌‌ای در بازه ۱۸ هزار تومان تا ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان روانه رینگ صنعتی بورس ‌کالای ایران شد. تفاوت قیمت پایه عمدتا مربوط به نوع محصول تولیدی بود. در نهایت ۳۵ هزار و ۹۲۰ تن انواع میلگرد با میانگین قیمت ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان از این بازار مورد معامله قرار گرفت. با احتساب مالیات ارزش‌ افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌ شده فروش میلگرد از این بازار به ۲۳ هزار تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد در بازار آزاد تهران نیز در همین محدوده قیمتی عرضه شده و به دلیل رکود بدون مشتری است. هر کیلوگرم میلگرد فولادی در روز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ ماه با میانگین نرخ ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار آزاد تهران معامله شد.

قیمت پایه مقاطع طویل فولادی برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالا به شکل مستمری کاهش یافته، اما افت نرخ باعث رونق رینگ مقاطع طویل فولادی نشده است. تقاضای ضعیف داخلی، نبود چشم‌‌‌انداز روشن از آینده و انباشت محصول در انبار تجار با نرخ‌‌‌هایی کمتر باعث شده است تا کاهش قیمت پایه نتواند این بازار راکد را تحریک کند.

* فروش شمش فولاد ۵۰ درصدی نشد

ظرف چهارمین هفته از آبان‌ ماه بالغ بر ۲۹۷ هزار و ۵۷۵ تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۸ هزار و ۸۴۰ تومان در رینگ صنعتی بورس ‌کالا عرضه شد. تقاضای ثبت ‌شده برای این محصولات به ۲۲۴ هزار تن رسید و در نهایت ۱۴۷ هزار و ۸۵۵ تن انواع شمش بیلت فولادی از این بازار مورد معامله قرار گرفت.

به این ترتیب نسبت حجم معامله به عرضه در چهارمین هفته از آبان‌ ماه به ۴۹.۶ درصد رسید. میانگین نرخ فروش شمش فولاد از این بازار در این بازه زمانی برابر ۱۸ هزار و ۵۸۰ تومان بود که با احتساب مالیات ارزش‌ افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین قیمت تمام‌ شده شمش فولاد به ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان می‌‌‌رسد.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=2516

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه