1403,01,04

سال سخت فولادسازان

تولیدکنندگان فولاد در سال‌جاری که به روزهای پایانی آن نزدیک هستیم، با چالش‌‌‌های بسیاری روبه‌رو بودند که به گفته تمام فعالان این حوزه، تامین انرژی و قوانین خلق‌‌‌الساعه و دست‌‌‌وپاگیر، دو چالش اصلی آنها در زمینه تولید بوده که روند تولید آنها را با کندی روبه‌رو کرده است؛ این در حالی است که بازار فولاد در طول این سال با رکود روبه‌رو بوده است و قوانین سختگیرانه صادراتی و بازگشت ارز صادراتی به سامانه‌‌‌های دولتی، انگیزه چندانی برای تولیدکنندگان فولاد برای صادرات به همراه نیاورده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران، احمد خوروش، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره مهم‌ترین چالش‌‌‌هایی که تولیدکنندگان فولاد در سال ۱۴۰۲ با آن دست به گریبان بودند، خاطرنشان کرد: بیشتر مسائلی که تولیدکنندگان فولاد را در سال‌جاری با مشکل روبه رو کرد، مسائل داخلی بودند، این درحالی است که کشور ما در تحریم به سر می‌‌‌برد و منطقی آن است که بیش از هر زمانی باید این فشارها از جنبه خارجی به ما وارد می‌‌‌شد؛ اما مسائل داخلی و تصمیم‌‌‌های دولتمردان بیشتر فضا را برای تولیدکنندگان تنگ کرده است؛ از جمله این مسائل می‌توان به دستورهای خلق‌‌‌الساعه و بدون مشورت با بخش خصوصی‌‌‌ اشاره کرد که دولت به یکباره اتخاذ می‌‌‌کند و مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد می‌‌‌کند.  خوروش در ادامه با یادآوری این موضوع که‌‌‌ البته ناگفته نماند که با آمدن آقای عباس علی‌‌‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بسیاری از اموری که تا پیش از این، مساله‌‌‌ساز بودند، تا حدی حل شدند، تصریح کرد: اما برخی مشکلات کماکان به قوت خود باقی ماندند که برای تولیدکنندگان همچنان چالش‌‌‌ساز هستند.

 

چالش تامین انرژی

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع که یکی از چالش‌‌‌هایی که در سال‌جاری تولیدکنندگان فولاد با آن دست به گریبان بودند، موضوع تامین انرژی بود، گفت: چند سالی است که فولادسازان با آغاز فصل گرما با قطعی برق و با آغاز فصل سرما با قطعی گاز روبه‌رو هستند؛ این چالش نیز در سالی که پشت سر گذاشتیم، کماکان ادامه‌‌‌دار بود و تولیدکنندگان فولاد، چند ماه از سال را به همین دلیل از تولید جا مانده‌‌‌اند. علاوه بر اینکه امسال نیز با افزایش قیمت برق و گاز مواجه بودند.

این فعال حوزه فولاد در ادامه با اشاره به این موضوع که در پایان سال نیز بازار با شوک افزایش قیمت ارز روبه‌رو شد، عنوان کرد: در روزهای پایان سال افزایش قیمت ارز و دلار روی بازار فولادسازان اثرگذار بود.

خوروش در ادامه به موضوع صادرات اشاره کرد و گفت: دو حوزه ارزآور در کشور، صنعت پتروشیمی و صنعت فولاد به شمار می‌‌‌روند که دولت باید توان خود را به کار گیرد و حمایت همه‌‌‌جانبه‌ای از این صنایع که سبب ارزآوری بالایی برای کشور شده‌‌‌اند، به عمل آورد. بنابراین از یکسو از دولت و مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم که پس از تامین نیاز داخل، به تولیدکنندگان اجازه صادرات بدهند. از سوی دیگر، درخواست داریم که با قوانین سختگیرانه مانع صادرات نشوند. زمانی که بازار داخلی با رکود همراه است، دولت باید زمینه‌‌‌ بیشتری برای صادرات ایجاد کند.

وی همچنین در ادامه به موضوع مالیات پرداخت و اذعان کرد: ما نیز باور داریم که یکی از سیاست‌‌‌های مشخص تامین مالی دولت، از طریق مالیات است و هیچ تولیدکننده‌‌‌ای در پرداخت آن هیچ مشکلی ندارد. اما باید مالیات نیز براساس اصولی اتخاذ شود. همچنین افزایش آن برای سال آینده باید براساس یک روال منطقی انجام گیرد، نه اینکه به یکباره افزایش پیدا کند.

 

معافیت‌‌‌های مالیاتی در حال از بین رفتن هستند

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه با اشاره به این موضوع که ضمن اینکه بسیاری از تولیدکنندگان یا صادرکنندگان طی سال‌‌‌های گذشته از معافیت‌‌‌های مالیاتی برخوردار بوده‌‌‌اند، گفت: بسیاری از این معافیت‌‌‌های مالیاتی در حال حذف شدن هستند و این موضوع انگیزه‌‌‌ تولیدکنندگان و صادرکنندگان را کمتر می‌‌‌کند؛ این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در نام‌گذاری امسال با عنوان «مهار تورم، رشد تولید» در حقیقت بر امر تولید و حمایت از آن تاکید داشتند، از‌این‌رو می‌‌‌طلبد که سیاست‌‌‌های دولتمردان همگی در حمایت از تولید اتخاذ شود.

خوروش همچنین با اشاره به این موضوع که یکی از قوانین که انگیزه تولید را کاهش می‌‌‌دهد، افزایش نرخ تسهیلات بانکی است، عنوان کرد: در ابتدای امسال، توسط بانک مرکزی و در شورای پول و اعتبار یک‌بار نرخ تسهیلات از ۱۸‌درصد به ۲۳‌درصد افزایش یافت؛ یک‌بار دیگر نیز در پایان سال با فروش اوراق خاص، نرخ تسهیلات را تا ۳۰‌درصد افزایش دادند؛ این درحالی است که افزایش نرخ تسهیلات به ضرر تولیدکنندگان است. این موضوع روی بازار سرمایه و بورس نیز اثرگذار بوده است.

 

سال سخت و غیرقابل پیش‌بینی

وی در پاسخ به این پرسش که سال آینده را برای صنعت فولاد چگونه ارزیابی می‌‌‌کنید، خاطرنشان کرد: بدون شک سال آینده تولیدکنندگان فولاد کماکان با چالش تامین انرژی و مشکل قطع شدن برق و گاز روبة‌رو هستند. از سوی دیگر، بدون شک هزینه حامل‌‌‌های انرژی نیز افزایش خواهد یافت و معافیت‌‌‌های مالیاتی نیز محدودتر می‌شود. در کل به نظر می‌رسد که سال آینده برای تولیدکنندگان سالی سخت و غیرقابل پیش‌بینی باشد.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=2949

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه