1402,04,31

فرصت طلایی بازار صادراتی فولاد ایران با تحریم اروپا برای روسیه

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: در حال حاضر تحریم شورای اروپا برای روسیه فرصت خیلی خوبی برای بازار صادراتی ایران محسوب می‌شود اما هنوز مشکلات تنظیم بازار و نحوه صادرات روشن نیست. بر همین اساس، می‌توان گفت بار دیگر نیز این فرصت طلایی را از دست خواهیم داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از فولادبان؛ نادر سلیمانی در خصوص سیاست‌های تنظیم بازار فولاد توسط وزارت صمت مطرح کرد: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد، می‌توان گفت سیاست‌های دولت در رابطه با تنظیم بازار تغییری نخواهد داشت. البته ناگفته نماند که اقدامات دستوری دولت در برابر مسائل مربوط به تنظیم بازار باعث شده تولیدکننده و مصرف کننده متضرر شوند.

وی اضافه کرد: این مسئله هنوز کلاف سردرگمی محسوب می‌شود که به احتمال زیاد، گره آن به دست دولت باز خواهد شد. در این راستا، به نظر می‌رسد وضعیت فعلی به دلیل اقدامات دستوری به وجود آمده و تا زمانی که این اقدامات ادامه داشته باشند و تغییری در بخش رانت سوداگران ایجاد نشود، مصرف کننده و تولیدکننده همچنان در ضرر و زیان به سر خواهند برد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به تحریم روسیه توسط شورای اروپا و تأثیر آن در بازار صادراتی فولاد ایران، گفت: فرصت طلایی ایران برای جایگزینی صادرات فولاد به جای روسیه، دو بار اتفاق افتاد که ابتدای آن در آغاز جنگ روسیه و اوکراین بود.

سلیمانی معتقد است، در آن برهه از زمان، بازار طلایی برای ما درست کرد که قیمت‌های جهانی به طور متوسط در هر تن تا سقف یک هزار دلار رشد کرد و متاسفانه نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: در حال حاضر تحریم شورای اروپا برای روسیه فرصت خیلی خوبی برای بازار صادراتی ایران محسوب می‌شود اما هنوز مشکلات تنظیم بازار و نحوه صادرات روشن نیست. بر همین اساس، می‌توان گفت بار دیگر این فرصت طلایی را از دست خواهیم داد. البته اگرچه این فرصت به خوبی اولین فرصت نیست اما می‌تواند برای صادرات کشور به ویژه در حوزه فولاد زمینه خوبی فراهم کند.

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=1155

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *