1402,08,03

فولادسازی در مسیر فرهنگ تولید سبز

یک کارشناس و فعال صنعت نورد از شکل‌گیری انقلاب سبز در کشورهای توسعه یافته خبر داد و گفت: حفظ محیط زیست یکی از مهمترین مولفه‌های اساسی در زندگی بشر است.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران؛ یک کارشناس و فعال صنعت نورد از شکل‌گیری انقلاب سبز در کشورهای توسعه یافته خبر داد و گفت: حفظ محیط زیست یکی از مهمترین مولفه‌های اساسی در زندگی بشر است.

یادداشت وی را در ذیل می‌خوانید:

حسین حسین‌زاده رئیس هیات ‌مدیره فولاد کویر

در دنیا و به‌ویژه در کشورهای توسعه‌یافته، تلاش کم‌سابقه‌ای در راستای انقلاب سبز در حال شکل‌گیری است. این موضوع که بتوانیم محیط ‌زیست خود را حفظ کنیم و بر اساس مؤلفه‌های زیست‌محیطی تولید، مصرف و زندگی کنیم، یکی از موضوعات اساسی در زندگی بشر است. از انقلاب صنعتی به بعد و به‌ویژه پس از اثار مخرب جنگ جهانی دوم، اندیش‌مندان به این نتیجه رسیده‌اند که باید انسان به‌گونه‌ای زندگی کند که از نعمت‌های زمین به بهترین شکل ممکن استفاده کند، اما در عین حال منابع و محیط ‌زیست را برای نسل آینده محفوظ باقی نگه دارد.

بنابراین اصلاح الگوی مصرف و کیفی‌ترین مدل مصرف با کم‌ترین ضایعات از مؤلفه‌های اساسی در انقلاب سبز به‌شمار می‌روند. علاوه بر انقلاب سبز، اصلاح دیگری که در سطح کشورهای پیشرفته جهان مورد توجه قرار گرفته، ارتقای سطح سواد زیست‌محیطی انسان‌های ساکن در کره زمین است.

کشورهای پیشرفته دنیا، فولاد سبز را در دستور کار خود قرار داده‌اند و به نظر می‌رسد که مراودات تجاری و اقتصادی به‌صورت واردات و صادرات با شرکت‌هایی انجام می‌گیرد که در درون این فرهنگ قرار گیرند. بنابراین مراوده با کشورها و شرکت‌هایی که در راستای تولید فولاد سبز قرار ندارند، غیرممکن خواهد بود. شرکت‌های فولادی ایران به‌صورت میان‌مدت در یک دهه آینده باید به موضوع تولید فولاد سبز عنایت داشته باشند تا روابط خود را با دنیای بین‌الملل به شکل شایسته‌ای برقرار کنند. پایداری شرکت‌های صنعتی در آینده نزدیک، منوط به سبز بودن آن‌ها خواهد بود.

یکی از آلاینده‌های هوا، دی‌اکسید کربن است که به‌منظور کاهش آن باید درخت‌کاری انجام گیرد. هر اصله نهال در سال یک تن گازکربنیک را جذب می‌کند و از آن‌جا که به ازای هر تن فولاد، سه تن گازکربنیک تولید می‌شود، برای تثبیت پایدار و حفظ محیط ‌زیست به ازای هر تن فولاد باید سه اصله درخت کاشته شود. مؤلفه دیگر در تولید سبز، موضوع مدیریت آب است و با توجه به کاهش میزان آب شیرین در سراسر دنیا، مدیریت آن باید در اولویت قرار گیرد. فولادسازان نیز باید در بهینه‌سازی مصرف آب، پالایش و تصفیه آب فاضلاب صنعتی و شهری گام بردارند.

 

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=2399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *