1402,09,27

موج گرانی در رینگ فولاد ادامه‏‏‌دار می‌شود؟

واهمه از قطعی گاز واحدهای صنعتی با شدت گرفتن موج سرما در کشور به رونق معاملات زنجیره آهن و فولاد در کشور انجامید، به ‌‌‌نحوی که ظرف سومین هفته از آذرماه ۱۰۰ ‌درصد عرضه آهن‌‌‌اسفنجی با رقابت قیمتی ۲۱ درصدی معامله شد؛ میزان فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا به ۸۹ ‌درصد رسید و رینگ مقاطع طویل فولادی پس از ماه‌‌‌ها رکود، رونق نسبی را تجربه کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از آرتان پرس، معاملات محصولات زنجیره آهن و فولاد ظرف سومین هفته از آذرماه رونق دوباره را به خود دید؛ به‌‌‌ نحوی که آهن‌ا‌‌‌سفنجی در کانال قیمتی ۱۳‌ هزار تومان تثبیت شد، شمش فولاد تا یک‌ قدمی ۱۹‌ هزار تومانی شدن پیش رفت و رینگ مقاطع طویل فولادی نیز پس از ماه‌‌‌ها رکود رنگی از رونق نسبی همراه با افزایش قیمت را به خود دید.

ظرف سومین هفته از آذرماه بالغ بر ۱۹۲‌ هزار تن میلگرد فولادی با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۹‌ هزار تومان تا ۲۱‌ هزار و ۴۰۰ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد. میزان عرضه مطابق با هفته‌‌‌های قبل بود، اما کف و سقف قیمت پایه رشدی جزئی داشت.

افزایش بهای معامله شمش فولاد در معاملات بازار فیزیکی بورس‌کالا، رشد نرخ پایه مقاطع طویل فولادی را نیز به همراه داشته است. به‌رغم افزایش بهای پایه مقاطع طویل فولادی، تقاضا برای میلگرد افزایشی شد و به ۱۱۳‌ هزار و ۶۹۹ تن رسید. در نهایت نیز ۶۲‌ هزار تن میلگرد فولادی از این بازار معامله شد. میانگین نرخ فروش میلگرد فولادی از رینگ صنعتی بازار فیزیکی بورس‌کالا ظرف روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه به ۲۱‌ هزار و ۲۵۷ تومان رسید.

با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌ شده این میلگرد به ۲۳‌هزار و ۲۰۰تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در همین روز میلگرد در بازار آزاد با نرخ ۲۴‌ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد و در همین قیمت نیز مشتری داشت.

به این ترتیب فاصله قیمتی ‌هزار تومانی برای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد و بورس‌کالا، بر تمایل متقاضیان برای خرید از رینگ فیزیکی افزود. در شرایطی که تغییری در بازار مصرف مقاطع طویل فولادی رخ نداده است، واهمه از قطعی گاز واحدهای فولادی و تاثیر آن بر قیمت محصولات نهایی باعث افزایش حضور متقاضیان سرمایه‌‌‌ای در این بازار و رشد حجم معاملات شده است.

بررسی داده‌‌‌های معاملاتی بورس‌کالای ایران ظرف سومین هفته از آذرماه امسال از عرضه ۲۳۱‌ هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۷‌ هزار و ۸۵۰ تومان تا ۱۸‌ هزار و ۶۲۷ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالا حکایت دارد.

جهش تقاضا و نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در هفته جاری، محرک تقاضا در رینگ شمش فولاد شد، به‌‌‌نحوی که در این زمان تقاضا برای این محصول به ۳۳۸‌ هزار و ۹۵۵ تن رسید و در نهایت نیز ۲۰۶‌ هزار تن شمش فولاد از رینگ فیزیکی بورس‌کالا معامله شد. نسبت حجم معامله به حجم عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به ۸۹‌ درصد رسید. در حالی ۸۹‌ درصد عرضه شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا معامله شد که تا چند هفته قبل نسبت حجم فروش به حجم عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا کمتر از ۵۰‌ درصد بود واهمه از گرانی شمش فولاد بر اثر رشد نرخ آهن‌‌‌اسفنجی، نوردکاران را به خرید شمش ترغیب کرد و رونق خوب رینگ شمش را رقم زد.

 

 

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=2731

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه