1402,05,17

هشدار برقی واحدهای کوچک تولید فولاد

تازه ترین گزارش از بازار فولاد در روز دوشنبه از هشدار برقی واحدهای کوچک تولید فولاد و برنامه پکن برای تحریک تقاضا حکایت دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران به نقل از آرتان پرس، دلار امروزه با قیمت ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار غیر رسمی قیمت خورد که این نرخ نسبت به روز گذشته افزایش اندکی را شاهد هستیم، این در حالی است که قیمت مقاطع فولادی در مبادی فروش امروز وضعیت «ثبات – کاهشی« را پشت سر گذاشت.

در همین حال، تولید فولاد چین برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت که البته این موضوع خبر خوبی برای بازار فولاد جهانی به شمار می‌رود. چین طی ماه‌های گذشته سعی کرد با مشوق‌های تولیدی وضعیت تولید و صادرات خود را افزایش دهد اما این مشوق‌ها نتوانست برای تولیدکنندگان چشم بادامی انگیزه کافی باشد. با اینکه چین سعی کرده فعالیت خود را به بیرون مرزهای کشورش منتقل کند اما به دلیل رکود اقتصادی خصوصا در بازار فولاد باز هم نتیجه مثبتی برای سرمایه گذاران چینی نداشته است.

البته بهترین مشوق فولادی برای چین، ایران، ترکیه و روسیه رشد ساخت و ساز داخلی است. نکته قابل توجه اینجاست که ترکیه به دلیل کاهش ارزش پول ملی و چین به دلیل اشباع بازار سرمایه گذارای رغبتی برای ورود سرمایه به بخش مسکن و عمران را ندارند. روسیه و اوکراین نیز اگر جنگ را خاتمه دهند با افزایش تقاضای فولاد جهانی همراه خواهد شد. اتفاقی که دور از ذهن نیست و آتش‌بس های مکرر شاید حامل این خبر باشد.

هرچند پکن قول داده برای بازگرداندن و گسترش مصرف در بخش‌های خودرو، املاک و خدمات تلاش‌هایی را انجام خواهد داد اما فعلا تقاضای جدیدی در بازار به دلیل افزایش عرضه با استقبال همراه نمی‌شود.

از سوی دیگر، وزارت نیروی ایران هم اعلام کرده واحدهای فولادی باید مسیر پتروشیمی‌ها را ادامه دهند و در تولید برق خودکفا شوند. هرچند برخی از کارخانه‌ها در این مسیر گام برداشته‌اند اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. از سوی دیگر رکود فولاد باعث کاهش واحدهای کوچک شده که ادامه این روند منجر به نارضایتی تولید کنندگان خواهد شد.

همچنین ترک‌ها با افزایش تولید میلگرد در داخل روبه‌ رو شده‌اند و اگر نتوانند تقاضای داخلی را تحریک کنند و برای این موضوع مشوق در نظر نگیرند تولید فولاد در این کشور کاهش خواهد یافت. اکنون صادرات میلگرد این کشور ۵۰ درصد کاهش یافته و ادامه این مسیر منجر به تعطیلی واحدهای فولادی خواهد شد.

در همین حال، در بازار میلگرد قیمت محصولات یک شرکت کاهش ۱۰۰ تومانی داشته است. علاوه بر این، در بازار نبشی و ناودانی قیمت همه شرکت ها ثابت بوده است.

در بازار تیرآهن در بخش کیلویی تا این لحظه قیمت محصولات شرکت ها از ۳۶۷ تا ۶۴۲ تومان رشد داشته است، ضمن اینکه در این بازار در بخش شاخه ای شرکت ها قیمت محصولات ۹۱ هزار تومان افزایش داشته است.

در بازار پروفیل شاهد ثبات قیمت شرکت ها هستیم.

 

 

لینک کوتاه : https://irsra.ir/?p=1346

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

نوشته‌های تازه